Štědrovečerní stůl: Jak na to

Každoroční prostírání a zdobení štědrovečerního stolu vyžaduje jisté přípravy, pojďme se podívat na základní pravidla prostírání, ale především na inspiraci, jak takovou štědrovečerní tabuli připravit a vyzdobit.

Příprava:

Štědrovečerní stůl, nebo chcete-li vánoční stůl si udělá zřejmě každý sám tak jak chce, koneckonců ta sestava se dědí zpravidla z generace na generaci a je v pořádku, že si do toho nenechá nikdo, jak se říká, kecat. Přesto existují obecně zažitá pravidla, podle kterých se můžeme, ale nemusíme řídit (to je přece jen na nás).

Štědrovečerní tabule by tak měla být ozdobena bílým ubrusem, případně ubrusem s vánočními motivy. V místech, kde jsou talíře by měl být ubrus podložen, případně bychom měli mít prostírání. Ubrus by měl padat přes okraje až k židlím. Nádobí by mělo být použito slavnostnější, stejně jako jako příbory. Uprostřed stolu se doporučuje dekorace spíše skromná. A to je právě to, co zřejmě dodržovat nebudeme, protože podle následujících návodů, chceme stůl co nejlépe vyzdobit 🙂

INSPIRACE 1

stedrovecerni tabulePrvní nápad čerpá z barevně odlišných variací ubrusu. Dobře působí kontrastní menší ubrus uprostřed stolu. Může být vyveden v červené, víme, že velmi pěkně vypadá i zlatá barva. Zajímavého designu dosáhnete i v případě, že prostřední běhoun bude použit z organzy. Na prostřední pás patří dominanta stolu, jak je vidět na videu, může to být prostě skleněný válec, nebo váza naplněná barevně ladícími ozdobami, či řetězy. Prostírání potom dolaďuje celkový dojem, mělo by být stejně barevné jako prostřední ubrus. Doporučujeme video zkouknout celé, protože je tu i pár nápadů na drobnosti, jako je dekorativní ozdoba doprostřed stolu, nebo vtipný obal na příbory pro děti z papíru.

INSPIRACE 2

Pravidlem o jednoduché a skromné tabuli se rozhodně neřídila paní z následujícího videa. Používá sice jednoduché nádobí poskládané na stole, ale zdobení se věnuje s velkou pečlivostí. Nejprve doprostřed stolu rozprostře girlandu, kterou doplní chvojím tak, aby uprostřed stolu vznikl jakýsi předěl. Samozřejmě sem patří i šišky a podobně laděné lesní plody či větve. Nakonec ale doplníme celý prvek ozdobnými doplňky třeba ve stříbrné barvě. Všimněte si, že se paní nebojí tlačit na pilu a přihazovat stále další ozdoby, dokud není spokojená. A o tom to je. Nebojte se experimentovat.

Rate this post
Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..