Bydlení v zimě zútulní lampičky

Zimní dny jsou krátké a temné a často doma chybí hřejivé teplo. Je ale jednoduché si alespoň jeho iluzi vytvořit. Správně vybrané lampičky mohou rozzářit i to nejdelší zimní období a dokáží vytvořit útulnou atmosféru. Stačí se zaměřit na pár detailů a můžete prožít tu nejpříjemnější zimu ze všech.

Nikdy nepodceňujte výběr žárovky

Ještě než si vyberete nové lampy, které váš domov promění v oázu útulnosti, zaměřte se na žárovky. Pro vytvoření příjemného prostředí je nezbytné teplé světlo, takže až se budete rozhodovat, jaké žárovky koupit na zimu, rozhodně byste měli sáhnout po těch takzvaně teplých.

Barevná teplota se uvádí v jednotce kelvin a pro představu cca 1900 kelvinů je svit svíčky, přičemž čím vyšší je číslo, tím studenější je světlo. 600 kelvinů je červená dioda a 10 000 kelvinů zamračená obloha bez slunečních paprsků. Nejvhodnější je proto volit žárovky s hodnotou cca 2700 kelvinů, které se dají srovnat s východem či západem Slunce a vytvoří příjemnou atmosféru.

Pořiďte si různorodé lampičky

Stropní světlo se studenou žárovkou vám doma útulno určitě nevykouzlí. Příjemné atmosféry ale snadno dosáhnete, pokud si pořídíte více různorodých lampiček. Můžete kombinovat lampy v různých výškách nebo je třeba netradičně využít.

Zkuste původně stolní lampu umístit vedle křesla a nechat ji svítit pouze na podlahu. Vedle ní na stolek postavte další lampičku, klidně zase stolní nebo třeba na noční stolek,  která ji doplní. Prostředí se může výrazně měnit právě podle toho, jak v místnosti rozložíte osvětlení. Jedno centrální světlo prostředí nerozněžní. Několik lampiček, různě umístěných a tlumeně svítících, rozhodně ano.

Zkuste to s nástěnnými lampami

Už nemáte prostor na další stolky, které by unesly lampičky, nebo prostě nechcete přikupovat další kousky, se kterými se složitě manipuluje, a přece toužíte po doplňkových světlech? Zkuste nástěnné lampy. Mohou být sice trochu retro, ale jsou k dostání i v moderním provedení a ve vytváření tlumené a jemné atmosféry jsou nepřekonatelné.

Nástěnné lampy mají obvykle za úkol částečně osvětlovat prostor, nejsou základním zdrojem světla v místnosti, a proto jejich konstrukce umožňuje především tlumené záření. To směřuje v podstatě „do zdi” a vytváří vytouženou příjemnou atmosféru.

Polopropustná stínítka jsou sázka na jistotu

Podstatnou součástí většiny lampiček jsou stínítka. Ve vytváření atraktivního domácího prostředí, které během zimy zahřeje na duši, jsou stínítka velmi důležitá. Zatmívací ani to propustné vám příliš dobře neposlouží. Polopropustné stínítko ale zafunguje perfektně.

Tlumené světlo vám může díky své polopropustnosti vytvořit například mléčné sklo, jemný papír nebo polopropustný plast. Vytvořit útulnou domácnost můžete v pár krocích, jen díky správně vybraným lampičkám. Tak si ty pravé najděte a nebojte se pořídit jich víc. Čím víc lampiček, tím příjemnější zima.

 

5/5 - (2 votes)
Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..